Stratégiai együttműködésre lépett a KÉSZ Csoport és a Masterplast
Több szempontból is izgalmasan indult 2023, a januárt pedig egy rendkívüli bejelentéssel tudjuk zárni. A KÉSZ Csoport, valamint a Masterplast vezetői a tegnapi nappal stratégiai együttműködési szerződést írtak alá, amelyben a két partner a moduláris épületelem gyártásról és annak a jövőjéről állapodtak meg. Ráadásul kézzelfogható bizonyítéka is van már az együttműködésnek, ugyanis a bejelentő sajtótájékoztatót már egy elkészült irodaépületben tartották a Materplast sárszentmihályi telephelyén. Az eseményen részt vett, aláírt és beszédet mondott Vida Tamás, a KÉSZ Holding Zrt. vezérigazgatója, valamint jelen volt Varga Mihály, a KÉSZ Csoport alapítója és Uhrinyi Balázs, a KÉSZ Holding Zrt. üzletfejlesztési vezetője.
Az esztétikus, modern megjelenésű épület érzékletes példát szolgáltat az innovatív építési technológia, a moduláris építészetben rejlő felhasználási lehetőségekre. A technológia egy önálló, új építészeti kategóriaként értelmezhető, amelyet magas szintű műszaki tartalom, kiváló energetikai hatékonyság, gyors kivitelezés és széles körű felhasználás jellemez. Az autóiparra jellemző precíz szoftveres tervezési folyamat és csomóponti kialakítás a technológia alapja. A moduláris épületelemek gyártása üzemi gyártási körülmények között, az időjárástól és évszakoktól függetlenül zajlik, ahol a gyártási folyamatot állandó minőségbiztosítási rendszer felügyeli. A készre gyártott moduláris épületelemek szállítása közúton történik, az építés helyszínén pedig daru és egy kisebb összeállító csapat segítségével néhány nap alatt kivitelezhető az építés. A moduláris épületek kivitelezése gépészettel előkészített betonaljzatra történik. A moduláris technológia figyelemreméltó előnye az újrahasznosíthatóság, az épület funkcióváltozás esetén szétszedhető és a teljes életciklusa alatt akár 2-3 alkalommal költöztethető, áttelepíthető. A modularitás magában hordozza az épületek bővíthetőségének, és emeletes kialakításának lehetőségét is. A moduláris építészeti megoldás széles körben alkalmazható, sztenderdizált lakóépület építésére éppúgy alkalmas, mint modern kollégium, három csillagos hotel, önálló irodaépület vagy ipari csarnokokhoz kapcsolódó iroda fejépületek kialakítására.
Az együttműködés sikerességéhez a KÉSZ Csoport az évtizedes acélszerkezet gyártási tapasztalatát, kapacitását, valamint viszont vásárlóként a modul épületelemek projekt alkalmazását vállalta, míg a Masterplast a hőszigetelőanyag gyártási tudását, épületenergetikai szakértelmét és a moduláris épületelemek tervezésében és gyártásában elért know-how-t biztosítja.
„A KÉSZ Csoportnak, Magyarország egyik legszélesebb portfolióval rendelkező, építőipari fókuszú, technológiavezérelt vállalatcsoportjánakéletében mindig is kiemelten fontos szerepet töltött be az innováció csak úgy, mint a fenntarthatóság. Ennek érdekében folyamatosan keressük az újabb és újabb együttműködési alternatívákat. A Masterplasttal a vázszerkezetek fejlesztésében és gyártásában rejlő lehetőségeket kezdtük el közösen vizsgálni. A partnerünk moduláris építési rendszere egy túlméretes szállítási szabályokhoz optimalizált nagy szilárdságú acél vázkeretszerkezetre épül, melyet üzemi körülmények között 95%-os készültségi állapotig lehet szakipari munkákkal és anyagokkal közel kész állapotba hozni. A vázszerkezetnek azonban olyan merevnek kell lennie, hogy a szállítás közbeni dinamikus igénybevételeket a vázra erősített szerkezetek, burkolatok repedésmentesen elviseljék. Célunk, hogy olyan műszakilag megfelelő, versenyképes, a megszokottnál kedvezőbb szállítási feltételekkel szállítható (vagyis elemekre bontott) acél vázszerkezet jöjjön létre, amely teret és lehetőséget biztosít a nagy sorozatú előregyártás számára. A fejlesztés során kiemelt szempont a tipizálhatóság, az építési elemkészlet minimalizálása. Ennek következtében minden megoldásnak a tömegszerű és több munkapontos gyártást kell támogatnia. A közös fejlesztési munkában az acél vázszerkezet tervezését és gyártását ezen célok érdekében a KÉSZ Csoport vállalta magára a kecskeméti telephelyén. A fejlesztések végeredményeként olyan könnyen szerelhető, de a dinamikus igénybevételeknek ellenálló terméket alakítottunk ki, amely tömeggyártásban is előállítható” – mondta Vida Tamás, a KÉSZ Csoport vezérigazgatója.
„Élénk érdeklődést tapasztalunk a moduláris építészeti technológia iránt, és kedvező piaci fogadtatásra számítunk. Az első épületmodulok és referencia épületek átadását követően az épületelemek üzemszerű gyártását akarjuk elindítani, ebben fontos mérföldkő a KÉSZ Csoporttal kötött stratégiai együttműködés. Kölcsönösen előnyös együttműködés kialakítására törekszünk, igyekszünk kiaknázni a két jelentős magyar építőipari vállalat összefogásában rejlő üzleti szinergiákat. Számítunk partnerünkre az acélszerkezetek stabil beszállítójaként, aki viszont vásárlóként nagyobb projektek kivitelezésével támogatja a moduláris építési technológia alkalmazásának gyorsabb piaci elterjedését.” -tette hozzá Ács Balázs, a Masterplast alelnöke, a moduláris épületelemgyártási divízió operatív vezetője.